Yankees Minor League Report & Draft Update: June 6, 2012
Each Wednesday, we’ll provide a predominately notebook style review of what’s happening in the Yankees minor league system. This week we’ll finish off the column with a list of the players the Yankees selected in Rounds 16 – 40 during today’s final day of the MLB First-Year Player Draft.
International League North (AAA) – Scranton/Wilkes-Barre Yankees (32-27), 4th Place, 5 GB
- 4-4 since last week’s report
- Russell Branyan had two homers and 6 RBI in yesterday’s victory. It was his fifth game with the SWB Yanks after being promoted from Tampa.
- Ramon Ortiz leads a struggling rotation with a 3.47 ERA.
Eastern League Eastern (AA) – Trenton Thunder, (32-24), T-1st place
- 6-2 since last report
- Cody Johnson leads the Thunder with 15 home runs
- Thunder manager Tony Franklin won his 1,000th game on June 2, 2012
Florida State League (Advanced A) – Tampa Yankees (25-32), 5th place, 13.5 GB
- 1-5 since last and lost 3.5 games in standings
- Pitcher Mark Montgomery, catcher J.R. Murphy and outfielder Rob Segedin were all named to the 2012 FSL All-Star Team
South Atlantic League Southern (A) – Charleston RiverDogs (35-22), 2nd place, 5 GB
- 4-3 since last week
- Right fielder Tyler Austin, catchers Gary Sanchez (leading vote getter) and Francisco Arcia, starting pitcher Bryan Mitchell and reliever Pedro Guerra were named to the SAL All-Star team. The entire RiverDogs coaching staff was selected as well.
- Sanchez has three homers and nine RBI in the past five games.
Dominican Summer League BC South (Rookie) – DSL Yankees 1 (2-1), T-2nd place, 1 GB
- Due to recent beginning to league, notes will be provided next week.
Dominican Summer League BC North (Rookie) – DSL Yankees 2 (2-1), T-1st place
- Due to recent beginning to league, notes will be provided next week.
YANKEES ROUNDS 16 – 40 (courtesy MLB.com draft tracker)
- Round 16 – RHP, Stephan Lopez, Southeastern Louisiana Univ.
- Round 17 – LHP, Timothy Flight, Southern New Hampshire Univ.
- Round 18 – RHP, Brady Lail, Bingham HS (Utah)
- Round 19 – LHP, Dietrich Enns, Central Michegan University
- Round 20 – SS, Michael Reynolds, Texas A & M Univ.
- Round 21 – LHP, James Reed, Maryland
- Round 22 – RHP, Brett Marks, Wallace State CC (Alabama)
- Round 23 – CF, Vincent Jackson, Luella HS, (Georgia)
- Round 24 – RHP, Jose Mesa, Charles Flanagan HS (Florida)
- Round 25 – OF, Ty Moore, Mater Dei HS (California)
- Round 26 – RHP, Charles Haslup, U Maryland College Park
- Round 27 – OF, Daniel Oh, UC Berkeley (California)
- Round 28 – OF, Demetrius Stewart, The Bolles School (HS), Florida
- Round 29 – LHP, Jose Diaz, Advanced Learning Institute (HS)
- Round 30 – OF, Raphael Rhymes, LSU
- Round 31 – RHP, Kevin Johnson, University of Illinois
- Round 32 – SS, Garrett Cannizaro, Tulane (Louisiana)
- Round 33 – 1B, Saxon Butler, Samford U (Alabama)
- Round 34 – LHP, Eric Erickson, U Miami (Florida)
- Round 35 – SS, Kyle Farmer, Georgia (GA)
- Round 36 – C, Dalton Smith, University City HS (California)
- Round 37 – RHP, Charles Basford, Samford U (Alabama)
- Round 38 – OF, David Thompson, Westminster Christian School (HS), Florida
- Round 39 – OF, Bo Decker, East Ridge HS (Florida)
- Round 40 – OF, Sherman Lacrus, Western Oklahoma State College